Látáskorrekció

A lakosságot leggyakrabban érintő szemészeti elváltozások, betegségek.

A megfelelő látásélesség a mai kor embere számára a jó életminőség alapvető feltétele. A járművezetés földön, vízen, levegőben komplex, dinamikus helyzet, mely megfelelő látást feltételez. A közeli munkavégzés, a tanulási folyamat, a számítógép használata ugyancsak igénybe veszi látószervünket, a látópályát és az agyi látóközpontot.

Szemünk fénytörési hibáit ki kell javítani!!

Látáshibák lehetnek: rövidlátás, távollátás, görbületi eltérések, öregszeműség.

Fénytörési hibák

  1. Rövidlátás. Manapság a szem leggyakoribb dioptriaeltérése. Létrejöttének oka, hogy a tartós közelrenézés a szemgolyó hossztengelynövekedését idézi elő. A látásélesség távolra csökken, közelre változatlanul jó, nagyfokú rövidlátás esetén azonban közelre is kijavítást igényel. Kijavítása történhet szemüveggel, kontaktlencsével, lézeres látáskorrigáló műtéttel.
  2. Távollátás. Kisebb hossztengelyű szemalkatot jelent, mely közelre és távolra egyaránt a látásélesség csökkenését idézi elő. Az éleslátás helyreállítása a szem részére fokozott munkavégzést jelent, s már kisgyermekkorban előfordulhat, hogy különféle panaszokat okoz (fejfájás, gyengébb látásélesség, tompalátás). Kijavítása történhet szemüveggel, kontaktlencsével, lézeres látáskorrigáló műtéttel.
  3. Görbületi eltérések. A szemnek, mint összetett optikai rendszernek a görbületi eltéréseiből adódik. Távolra, közelre egyaránt zavaró kontúros, elmosódott látást jelent. A fokozott javítási kényszer pislogásban, hunyorgásban nyilvánulhat meg.
  4. Öregszeműség. Az emberi szem élettani sajátossága, mely a 45-dik életév táján jelentkezik. Egyre nehezedő olvasási készséget jelent, melyet közeli szemüveg vagy speciális kontaktlencse felírásával orvosolhatunk.
     

Száraz szem

Korunk betegsége. A szemszárazság összetett, szerteágazó tünetcsoportot jelent: szemszárazság, szemfáradtság, égő-viszkető érzés, tartós közelre nézés esetén álmosság, a látásélesség ingadozása, szúrás, fájdalom.

Kiváltó okok: a szem ki nem javított fénytörési hibái, levegőszárazság, levegőszennyezettség, tartós közelre nézés, ritka pislogás, monitor előtti folyamatos munkavégzés, allergiás betegségek, belszervi megbetegedések, gyógyszerek mellékhatása.

Kezelése összetett, sok esetben a társszakmákat segítségül hívó kivizsgálást tesz szükségessé.

 

Kancsalság

Lehet veleszületett vagy csecsemőkorban kezdődő. Ritkábban kisgyermekkorban jelentkezik. Okai: veleszületett szemizombénulás, fénytörési hibák, tompalátás, öröklődő szemizomegyensúly zavarok. Fontos tudni: késlekedésre nincs idő!! Az észlelést követően minél előbb szemorvosi vizsgálat szükséges. Az okok felderítése után folyamatos, hosszú évekre szóló kezelési terv és ellenőrzés szükséges a szülő, a gyermek és a szemorvos együttműködésével.
 

A látáskorrekció lehetőségei:

Szemüveg, kontaktlencse, műtéti megoldás. Melyiket válasszuk?

A válasz az egyén és a szakember oldaláról is megközelíthető.

A választást az egyén részéről befolyásolja lelki beállítottsága, tevékenységi köre, esztétikai igénye. A szakember (szemorvos, refraktiv szemsebész, optometristal) a páciens szemének optikai eltérése, esetleges szemészeti és általános betegségei alapján ad tanácsot a helyes döntés meghozatalához. Hazánkban a szemüveg a legelfogadottabb megoldás. A szemüveg ötszáz éves múlttal rendelkezik. Kezdetben csak a gazdagok kiváltságaként létezett. A ma népies elnevezésnek tartott „pápaszem” is utal erre a tényre. A XXI. században a szemüveg mindenki számára elérhető látásjavító eszköz. A jó szemüveg azonban nem piaci portéka; pontos, szakember által megállapított, javasolt és elkészített gyógyászati segédeszköz. A nem megfelelő törésmutatójú, torzító lencsék vásárlása, használata csak tűzoltás céljára valók. A lencsegyártó cégek magas dioptriában is esztétikus, optikailag tökéletes szemüveglencséket állítanak elő, tehát a szemüvegviselés alternatíva lehet bármilyen fénytörési hiba esetén is. 45 éves kor felett a szem alkalmazkodóképességének csökkenése miatt a különböző távolságokra más dioptriaigény merül fel, melynek legkorszerűbb javítását a multifokális – más néven progresszív lencsékkel érhetjük el. A speciális felületkezelések fényérzékenység, tartós számítógépes munkavégzés esetén fokozzák a komportérzést.

A szemüveg öltöztet. A szlogent ismerjük, igazságával egyetértünk, mégis lehetnek szituációk, amikor szabadabbnak éreznénk magunkat nélküle.

A fénytörési hibák korrekciójának másik lehetősége a „láthatatlan szemüveg”, azaz a kontaktlencse. A nagy felfedezés immár több mint fél évszázados múltra tekint vissza, s büszkék lehetünk rá, hogy magyar találmány.  A világon több millió ember él a kontaktlencse-viselés adta szabadsággal. Magyarországon kb. húsz éve vált széles körben hozzáférhetővé de használata jóval elmarad a nyugat-európai adatokhoz képest. A kontaktlencse választék hihetetlen széles palettán mozog, ma már ezen a módon szinte minden fénytörési hiba korrigálható. A kontaktlencse-viselőknek egy nagyon fontos tényezőt nem szabad elfelejteniük: a kontaktlencse gyógyászati segédeszköz!

     
A páciens szemének vizsgálata, az alkalmasság megállapítása, a kontaktlencse felírása és kiadása szakember feladata és felelőssége. Természetesen a kontaktlencse viselés a páciens számára is odafigyelést, pontosságot, a szabályok betartását jelenti. Be kell tartania és nekünk szakembereknek be kell tartatnunk a lencse ápolásával, cseréjének ütemével kapcsolatos előírásokat. Évente legalább egy alkalommal részletes szemészeti ellenőrzés szükséges, a legkisebb panasz, diszkomfortérzés esetén azonnal vizsgálaton kell jelentkezni, hiszen az illesztő szakember garanciát vállal páciense soronkívüli ellátására. A szabályok ilyetén betartásával nem kell félni a kontaktlencseviselés káros következményeitől.

 

Kihez fordulhatunk tanácsért, ha kontaktlencsét szeretnénk viselni?

Szemész szakorvosok, főiskolai végzettségű optometristák rendelhetnek kontaktlencsét. Magyarországon a szakemberek jelentős része kontaktológus vizsgával is rendelkezik, mely az illesztés speciális jártasságát is jelenti. Bizonyos esetekben a kontaktlencse árának a társadalombiztosítás terhére történő rendelése is lehetséges. Többnyire speciális optikai vagy gyógyászati célból rendelt lencsékről van szó. A szakmai kollégium és a Kontaktlencsetársaság Vezetőségének célkitűzése, hogy legalább ezekben az esetekben kontaktológus szakképesítéssel rendelkező szemorvoshoz fordulhasson a páciens.

Egyre népszerűbb a kontaktlencsegyártó ipar célkitűzése a kozmetikai- azaz színes kontaktlencsék elfogadtatása. A választék egyre bővül, mind színben, mind dioptriatartományban. Természetesen a kozmetikai lencsék rendszeres viselése is ellenőrzést igényel, paramétereinek megállapítása vizsgálat alapján történik.

Az optikai eredetű látáshibák korrigálásának legújabb lehetősége a refraktív sebészet. Misztikum és tévhitek övezik – még szakmai körökben is -, holott ez ma már 15 éves múltra visszatekintő sikeres valóság.

Milyen elven alapul a kezelés és milyen fénytörési hibák szüntethetők meg általa?

A refraktív sebészet két fő irányzatot jelent: a korábban kifejlesztett módszer a radiális keratotómia, melynél a szaruhártya megfelelő irányú és mélységű bemetszéseit kell elvégezni. Az eljárás ma már háttérbe szorult, bár bizonyos speciális esetekben továbbra is van létjogosultsága.

Az újabb módszer az excimer-lézerrel történő „szaruhártyaszobrászat”. A lézerkezelés a szaruhártya felszínén történik. Először az optikai zónában eltávolítják a felszíni hámréteget, majd a gyémántcsiszoláshoz hasonlóan a lézersugár az élő szaruhártyaszövetet lecsiszolja, illetve a felszínes rétegben elpárologtatja. A lézersugár energiája – mivel nem hatol mélyre – a szem belső szöveteit nem károsítja. A lézerkezelés távollátóknál 5 dioptriáig, rövidlátóknál 10 dioptriáig igazán sikeres. Ennél magasabb dioptriahiba felett számítani kell arra, hogy továbbra is kell – de jóval alacsonyabb dioptriájú szemüveget viselni a páciensnek. A kezelés ambuláns, a műtét után néhány hónapig szoros kontroll szükséges.

A látáskorrekció nem jelentheti tompalátó, vagy betegség folytán csökkent látású szemek látóképességének gyógyítását.

A látás korrigálásának mikéntje tehát választási lehetőség a mai kor embere számára; a döntés függ az ember tevékenységétől, látásigényétől, kozmetikai elvárásaitól. A szemészet mindhárom területén jártas szakember tanácsát kikérve a páciens szabad döntése a siker záloga.

Dr. Munkácsi Györgyi
Szemész főorvos